Hypotéky jsou nyní drahé. V nabídkách bank jste možná narazili na tak zvanou offsetovou hypotéku. Nyní ji poskytují tři bankovní domy. Jde v podstatě o hypotéku se zápočtem úspor. Jak tento typ hypotéky funguje a komu se vyplatí po ní sáhnout? Zmapovali jsme nabídku na bankovním trhu a utřídili parametry jednotlivých bank.
Offsetová hypotéka je klasický hypoteční úvěr s možností snížit si úrok a měsíční splátku, nebo ponechat měsíční splátku ve stejné výši a hypotéku splatit dříve. A to tím, že si v bance uložíte část svých úspor. V případě potřeby lze ale část hotovosti vybrat, nebo naopak vložit další peníze. Nemusí to však být bez sankce.
Platí zde základní pravidlo: Čím více peněz na spořicí účet uložíte, tím méně za hypotéku zaplatíte. Tento typ hypotéky tedy není pro každého, ale jen pro ty, kdo mají vyšší úspory.
Funguje to tak, že vklad na spořicím účtu sice není úročený, tato finanční rezerva však snižuje úrok na hypotéce. A pokud částka na spořicím účtu odpovídá 100 % zůstatku hypotéky, pak neplatíte žádné úroky.
Modelový příklad
|
Pokud máte například zůstatek hypotéky ve výši dva miliony korun a na spořicí účet vložíte svých volných 400 tisíc korun, pak se úročí jen částka 1,6 milionu korun. Měsíční úroky jsou totiž počítány z rozdílu mezi nesplacenou jistinou úvěru a zůstatkem na speciálním spořicím účtu.
Chce to ale dobře počítat, aby hypotéka se zápočtem úspor fungovala co nejefektivněji. A počítejte rovněž s tím, že se tak vzdáte příležitosti zhodnotit své úspory jiným způsobem, třeba vložením na úročený spořicí účet, nebo investováním.
V nabídce mají tuto hypotéku letos tři banky – Air Bank, Fio banka a Raiffeisenbank. U všech bank je možné po „offsetovce“ sáhnout jak u nové hypotéky, tak u refinancování při ukončení fixační doby. U Fio banky to jde i dodatkem ke smluvě. Dříve poskytovala offsetovou hypotéku také Moneta Money bank. Podle vyjádření tiskové mluvčí Zuzany Filipové banka ze strategických důvodů již od loňského tuto hypotéku neposkytuje.
Každá banka má přitom nastavená trochu jiná pravidla. Air bank a RB nejnižší možný vklad neurčují, vkládat nižší částky se však moc nevyplatí.
U Fio banky budete například muset mít k dispozici alespoň 50 000 korun, aby se vám úspory začaly započítávat. Vložit pak můžete další volné finance, průběžně částku navyšovat, nebo ponechat ve stejné výši a tím ovlivňovat, kolik na úrocích ušetříte. Výše měsíční splátky zůstává vždy stejná, zkrátí se tím doba splatnosti.
V Air bank jde o hypotéku s Chytrou rezervou. Fio banka ji nazývá hypotékou s Hypospořicím kontem. A u Raiffeisenbank pak jde o Hypotéku se zápočtem úspor.
Aby klient mohl posoudit, zda se mu vyplatí sáhnout po hypotéce se zápočtem úspor a kolik tím ušetří, je třeba banku požádat o konkrétní propočet, nebo ho získat prostřednictví hypoteční kalkulačky, kterou mají banky na svých webech.
Podívejte se, jak jsou nastaveny parametry offsetových hypoték u jednotlivých bank.